Bebek Bezi Üretimi-İmalatı İş fikri

İş Fikirleri Bebek bezi teknolojisi ilk kulanınım amacı olarak şavaşlarda kanamaların tampon ve pansumanında kullanılmıştır.Daha sonradan 1800’lü yıllarda önce kadın pedi 1950 yılında ise çocuk bezi olarak iki sektöre ayrılarak geniş bir yelpazede arz edilmeye başlanmıştır..

Bebek bezinin icat yeri Amerika’dır. Bu sektör tam olarak hijyenik ve temizlik kağıt ürünleri sektörü olarak geçmektedir.

Esasına bakıldığında uzun yıllardır devam eden bu sektör, ülkemizde son 25-30 yılda gelişimini sağlamıştır. Bu sektörün kazancı organize bir sanayii sistemi ile çok karlı olmasının yanı sıra masrafları ve getireceği ar-ge çalışmalarının maliyetini de iyi hesaplanması gerekir.

Bu sektörde ülkemizde tanınmış olan yerli ve yabancı pek çok ürün bulunmaktadır. Bu sektörün pazar dağılımını bildiğimiz yerli ve yabancı şirketler paylaşmış ve bugün de bu şekilde devam etmektedir.

Bu sektörde ilerlenebilmesi açısından yeni fikirler, yeni ar-ge çalışmaları ve yani bir ürün fikri oluşumunu da beraberinde getirir.

Bebek bezinin temel oluşumunda plastik topaklar ve hijyenik kağıtlar bulunur. Hijyenik kâğıttan kastımız örnek olması açısından bandaj buna örnektir. Bu bezlerin çalışma sisteminde bu plastikler de jel bulunmasıdır. Buna dikkat edilerek yapılmış kaliteli bezler bebeklerin pişik olmasını da önleme amacı taşımaktadır. Bu ürünün üretiminde kullanılan plastiklerin de çevreye verdiği zararı da iyi ölçümlemek gerekmektedir. Bu yüzden son yıllarda yeniden eski usul olan kumaş bezlere geri dönme durumu gözlemlenmiş ve araştırma sonuçlarında bu durumun git gide arttığı tespit edilmiştir.

Bir İş Fikri Olarak Bebek Bezi Üretimi

Bu sektörün gelişimi uzun yıllara dayalı olduğu için sektör pazar dağılım araştırması ile beraber detaylı ürün araştırması yapılarak bir firma bünyesi ile yapılabilir. Bu sektör sermaye bakımından yüksek olmasına karşın yerli üreticilere devlet destek sağlamaktadır. Konu ile alakalı böyle bir fikriniz varsa eğer bunu TÜİK, KOSGEB KREDİ

ve KOSGEB HİBE

gibi kurumlarla paylaşırsanız sizin için bir destek kapısı oluşturulabilir ve yerli sermayenin gelişimi konusunda size kredi ve pazar desteği sunulabilir. Bu sayede bu sektöre dahil olabilir ve milli üretim konusunda destek olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir