Geri Dönüşüm İş Fikirleri

İş Fikirleri Kâğıt ve Plastik Geri Dönüşüm İş Fikirleri

Yaşadığımız tüketim çağında üretilen pek çok ürün plastik ya da plastik türevi ürünlerden oluşmaktadır. Plastik, şekil alması ve üretimi kolay olan ve aynı zamanda ucuz maliyetli olması nedeniyle en çok tercih edilen üretim materyalidir. Ucuz olmasına karşın sağlıksız olduğu açık bir şekilde belirtilen ve doğada çözülümü neredeyse imkânsız derecede zor olan bir maddedir. Bununla birlikte teknolojik bir çağda yaşanıyor olsa dahi hala kâğıt kullanım oranı tüketimi halen yüksek sevilerde vede bilinçsizce üretim yapmaya devam etmektedir. Bu sebepler le bir çözüm ya da bir proje fikri oluşması gerek olduğu akıllarınıza geliyor ve bir iş fikri üretmek istiyorsunuz. O zaman bu yazımızı dikkatle okumanızı öneririz..

1. Hangi Materyali Dönüştüreceksiniz?

Dediğimiz gibi tüketim çağında ve yoğun tüketim sağlayan bu toplumda bu fikir gayet güzel ve hem istihdam hem de temiz bir çevre ilkesi açısından da gayet olumlu bir pazar alanıdır. Bu konu da dikkat edilmesi gerek hususlar bulunmakta bunları da ana başlık altında toplayalım.

Bu başlangıçta ki en önemli sorudur. Hangi materyali dönüştüreceksiniz. Dönüşüm yapılacak her materyal hem maliyet açısından hem de zaman açısından zorludur. Bu durumu göze alarak hem maliyetinizi hem de zamanınızı iyi ölçüde kullanarak hangi materyali dönüştüreceğinize iyi karar verin.

2. Atıkları Hangi Ürüne Dönüştüreceksiniz?

Bu da önemli bir husustur. Dönüştürülecek materyali bulduktan sonra bunun hangi ürüne çevrilmesi konusu, sizin pazarlama sektörüne girişinizde ki alanı da belirleyecektir. Ürünlerin iyi planlanması, tasarlanması ve yapılacak gideri ile elde edilecek kâr payının doğru orantılı olması sizin gidişatınız için doğru bir tespit yöntemi olacaktır. Örnek olarak Kolombiya da kağıt atıklardan tuğla üretimi yapan bir firma bulunmaktadır. Firmanın yaptığı bu tuğlalar hem maliyet açısından düşük, zaman yönetimi açısından uygundur. Bu kağıtlar sayesinde inşaat sektöründe devrimsel nitelikte ki tuğlaları geliştirdiler. Aynı zamanda bu tuğlalar çevre dostuydu.

3. Muhakkak AR-GE Çalışması Yapın!

Geri dönüşüm sektöründe ki işler de yapılması gereken en önemli konu da AR-GE çalışmasıdır. Çalışmalarınızın karşılığını alabilmek, sektörde ki yerinizi kalıcı olarak belirlemek için AR-GE çalışması muhakkak yapılmalıdır. Bu sayede bütçe anlamında, üretim anlamında, ürün geliştirilmesi anlamında profesyonel davranmanıza yararlı olacaktır. Bu konu hakkında ki 3 ana başlığa dikkat ederek yapacağımız çalışmalar, sektör bazında ki gelişiminize hızla etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir