Sigorta Acentesi Açmak

Sigorta Acentesi Açmak Girişimci ruhuna sahip olan bir çok insan kendi işini kurmayı hayal eder. Kendi işinin patronu olmak isteyen kişiler için hazırlamış olduğumuz yazımızda çeşitli iş fikirleri yer alacak olup , kişinin yöneleceği işler için ne yapması gerektiği, kurulum aşamaları , kazanç durumları gibi konularda da bilgi içerecek olan yazımızı siz değerli okurlarımızla buluşturmaya devam edeceğiz. Bugün ki yazımız Sigorta Acentesi açmak isteyen kişiler için .

 

SİGORTA ACENTESİ NASIL AÇILIR

Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekir ki; eğer sigorta acentesi açmaya karar verdiyseniz yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Bugün kurulan bir sürü sigorta acentesi kendi acemiliğine yenik düşerek piyasadan kısa sürede silinmektedir. Kalıcı olup uzun vadede başarı yakalamak isteyen kişilerin bu iş dalına girmeden önce yapması gereken ilk şey her işte de olduğu gibi araştırma evresini çok dikkatli bir şekilde tamamlamak olmalıdır. Bu konuda aklınızda bir sürü soru olduğunu da düşünürsek, aşama alt başlıklar halinde konuya açıklık getirmek en mantıklı çözüm olacaktır. İlk olarak ;

                  “Sigorta acenteliğine başlamak için yapılması gereken ilk iş ne olmalıdır ? “

 

sigortacı açmak
sigorta kasko yaptırmak

Sigorta Acentesi Açmak için İlk olarak Sigorta şirketi açmanın ne gibi koşullara bağlı olduğunu inceleyelim. Kurulumu için belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartları “Türkiye Sigortalar Birliğinin” İnternet sayfasındaki “Sigorta Acenteliği Yönetmeliği” başlığı altından detaylı inceleyebileceğiniz gibi yazımızda da bir kaç önemli maddesini bulabilirsiniz.

Acenteyi açacak gerçek kişilerde aranan özelliklerden bazıları:

 • Türkiye Cumhuriyetinde ikamet ediyor olması
 • Hak ve Fiil ehliyetine sahip olması
 • Sigortacılık kanunun 3. Maddesinde yer alan suçlardan hüküm giymemiş olması
 • İflas etmemiş ve konkordato yani iflas anlaşması ilan etmemiş olması
 • Mal varlığının asgari limitin altında olmaması

Belirtilen özellikleri taşıyan kişilerin sigorta acentesini açabilmesi için uygunluk belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu uygunluk belgesi ise Hazine Müsteşarlığı tarafından verilir.  Bundan dolayı da Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliğine başvurup, resmi başvurularını gerçekleştirip , müsteşarlıkça onaylandıktan sonra tarafından acenteyi açmak için levha edinebilirsiniz. Levhaya sahip olan acenteler Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliğinin internet sitesinden ilan edilir.

“   Sigorta acentesinin sorumluluğu “

Sigorta Acentesi Açmak Kişisel sorumluluk ister.Belirli Bir teminat ve mal varlığına sahip olmanız gerekir.Mal varlığının belirli bir limitin altında olmamasının nedeni sigorta acentesinin , verebilecekleri zararlardan sorumlu olmasıdır. Bu durumda mal varlığı olarak gösterilen miktar en az 25 bin TL olmalıdır ki oluşabilecek kısmi bir zarar da azami zarar karşılanabilsin. Tabi bu rakamlar Taba fiyat olarak karşımızda çıkmaktır piyasada tanınmış bir acente firmasının bayiliğini almayı düşünüyorsanız şayet en az 100.000 TL Gibi bir rakamı Acente Hesabına Teminat olarak yatırmalısınız. Bu rakam her acente firması için değişse de ortalama rakamlar bu aralardadır. Bunların Ekonomi boyutu dışında sorumlulukları da var elbette.  Bünyesinde çalıştırdığı teknik personellerinin en az lise ve dengi okuldan mezun olması, personellerinin teknik donanımı,  personellerin yaptığı işlemlerden dolayı zarar gören üçüncü kişilerden de acente sorumludur.

Sigorta acenteliğinden elde edilen kar miktarı  “

Sigorta acenteliğinin kar oranı yüksek olmakla beraber , ortaya koyacağınız iş düzeni de bu kar marjını fazlasıyla etkiler . Sigorta türlerine göre de değişiklik gösteren bu kar marjı ortalama olarak %20 lere kadar dayanabilir. Aşağı yukarı kendi halinde bir acentenin ortalama kar miktarı 12 -14 bin TL olurken, normalden biraz daha fazla tempoyla çalışan sigorta acentesinin ise  aylık kar miktarı  20 bin TL yi aşabilir.

 

SİGORTA ACENTESI AÇMAK İÇİN GEREKENLER

* Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan ve 22 Nisan 2014 tarihi itibarıyla birtakım değişikliklere gidilerek, resmi işlemlerin farklılık gösterdiği Sigorta Acentaları Yönetmeliği’ ni okuyup, sigorta acentesi açma şartlarının detaylarına da hakim olmak balangıç için işinizi kolaykaltırıp, hükümlülükleri yerine getirmenizi sağlayacak.

* Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından verilen uygunluk belgesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne acentelik için yapacağınız başvuru, levha kayıt işlemleri gibi resmi süreç başvurularını gerçekleştirip onaylarını edinmek ikinci adım.

* Türkiye’de yerleşik olmak, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak, belirli suçlardan hüküm giymemiş veya ceza almamış olmak, önceki ticari faaliyetlerinde iflas etmemiş ve konkordato ilan etmemiş olmak ve tabii teknik personel vasıflarına sahip olmak gibi şartları sağlamak.

* Beyan edilecek mal varlıklarının değeri 25 bin liradan az olmaması işin ekonomik kısmı. Acenteler mesleki faaliyetleri nedeniyle verebilecekleri zararlardan sorumlu olacak, mevzuata aykırı olmamak şartıyla unvanlarında ilave ifadeler de kullanabilecek, sigorta ve emeklilik şirketleri durumlarını, yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren 6 ay içinde bu yönetmelik hükümlerine uygun hale getirecek.

* Şahıs acentesi sahipleri ve limited şirket müdürleri için 2 yıl olan tecrübe süresi yerine artık 1 buçuk yıl yeterli görülürken; teknik personel deneyim süresindeyse lise-dengi okul ve ön lisans programlarından mezun olanlar için 6 ay aranıyor. Ayrıca 4 yıllık okul mezunları için ise tecrube süresi artık aranmıyor.

                GERÇEK KİŞİLER İÇİN

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Gerekli sayıda vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • İletişim bilgileri
 • Diploma sureti
 • Ticaret Sicil Tasdiknamesi
 • Taahhütname
 • Sigorta şirketi ile yapılan sözleşme kopyası

TÜZEL KİŞİLER İÇİN:

 • Ticaret Sil Tasdiknamesi
 • Vergi Levha Sureti
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • İflas Belgesi
 • Taahhütname
 • Şirket Ana Sözleşme Belgesi
 • Mesleki Sorumluluk Sigortası
 • İmza Sirküsü Fotokopisi
 • İletişim bilgileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.